Rīgas kultūras un atpūtas centrā "Imanta" līdz 30.jūnijam 1. stāva galerijā skatāma izstāde “Vainaga stāsts”.
Mūsdienās vainaga nēsāšanas principi ir ļoti atšķirīgi, jo jebkura sieviete, pēc vēlēšanās, var atļauties nēsāt vainagu, kroni vai galvas rotu. Tiesa, interpretācija neattiecas uz tradicionālajām vērtībām.
Sendienās latvietēm bija pazīstams visai plašs galvassegu klāsts un galvas rotāšanai tika pievērsta īpaša vērība, iziet no mājas bez galvassegas bija nepieņemami. Galvassegām bija ne tikai funkcionāla, bet arī simboliska nozīme, to valkāšana saistīta ar valkātājas vecumu, svētku ieražām, kā arī ar valkātājas ģimenes stāvokli. Jaunavu un sievu galvassegas bija atšķirīgas, un to nēsāšanu noteica pastāvošās tradīcijas. Jaunavu goda ārējais simbols bija jaunavu vainags, katrā novadā tas ir atšķirīgs. Domājams, ka saskaņā ar gadsimtiem senām tradīcijām, tiesības nēsāt vainagu tika dotas meitenei, sasniedzot noteiktu vecumu. Mazas meitenes vainagus nevalkāja, jo vainags zināms kā līgavas galvasrota.
Jāņu nakts ir tā vienīgā diena gadā, kad ikviens var nēsāt ziedu vainagu. Par to mums stāsta arī latviešu tautasdziesma:
Jāņu nakti nezināju
Kura māte, kura meita
I mātei, I meitai
Baltābola vainadziņš
Vasaras saulgriežu un Jāņu laika viens no galvenajiem un spēcīgākajiem simboliem ir vainags. Noslēpumainā, bezgalīgā un kosmiskā apļa zīme apvienojumā ar dabu un spēka simboliem, pozitīvi ietekmē tā nēsātāju, ja tas tiek likts galvā saulgriežu laikā.
Izstādes galvenais mērķis ir tās apmeklētājiem nodemonstrēt, cik dažādi var būt vainagi. Piesaistot vairākus sava amata meistarus un māksliniekus, izstādīti dažādi vainagi un gleznojumi, kuros ir attēloti vainagi - no vēstures fondiem līdz mūsdienīgām galvas rotām, lai radītu pēc iespējas plašāku priekšstatu, ka vainags var būt vēstures liecība, galvas rota un arī vieta fantāzijas lidojumam.
Kas Tev ir vainags?
Un kas ir kronis?
Kāpēc joprojām, cauri gadsimtiem liekam to galvā, ceļam godā un apbrīnojam?
Izstādē piedalās:
Liepājas muzejs
Zīļu vainags
Ilze Laizāne
Brigita Stroda
Helga Jaksone
Bolderājas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi
Kōras vainagi
Kroņu darbnīcas
Izstādes kuratore Līga Ploriņa
Izstāde apskatāma no 7.līdz 30.jūnijam katru dienu no 10.00 līdz 20.00.
Ieeja bez maksas.